Η Cube Gallery στην Πάτρα φιλοξενεί την ατομική έκθεση του Brendan Kelly, "Between Two Rivers", έως τις 15 Ιουνίου 2024, με επιμέλεια της Λιάνας Ζωζά. Η έκθεση περιλαμβάνει ζωγραφικά έργα μεγάλων και μεσαίων διαστάσεων, εμπνευσμένα από το σημείο στην Οξφόρδη όπου οι ποταμοί Cherwell και Isis συναντιούνται. Τα έργα αντανακλούν τις προσωπικές αναμνήσεις και τα συναισθήματα του καλλιτέχνη, με χρήση ακρυλικών και λαδιών για την απόδοση της ρευστότητας και της διαρκούς κίνησης του νερού.
Ο Brendan Kelly γεννήθηκε στο Dungannon, στη Βόρεια Ιρλανδία. Σπούδασε Zωγραφική και Kαλές Tέχνες στο Μπέλφαστ (MA Fine Art Painting, University of Ulster, Belfast) και συνέχισε στο Nτύσελντορφ (Staatliche Kunstakademie, Dusseldorf, (Καθηγητής Konrad Klapheck)) και στο Βερολίνο (Hochschule der Kunste, Berlin, (Καθηγητής K.H.Hodicke)). Έχει πραγματοποιήσει 16 ατομικές εκθέσεις μέχρι στιγμής και έχει συμμετάσχει σε πολλές ομαδικές εκθέσεις και art projects, κυρίως στην Ευρώπη. Έργα του βρίσκονται σε ιδιωτικές συλλογές. Ζει και εργάζεται στις Βρυξέλλες.
Cube Gallery, Μιαούλη 39, Πάτρα
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη, 10.00 – 14.00, Τρίτη, Παρασκευή, 10.00 – 14.00 & 18.00 – 21.00, Σάββατο, 11.00 – 14.00