Η Έλενα Τζουνίνσκα, επιμελήτρια της Καλλιτεχνικής Πινακοθήκης «Βάλτσο Βάλτσεβ», άνοιξε την έκθεση: «Σήμερα έχουμε την ευχαρίστηση να σας παρουσιάσουμε αυτή την έκθεση υδατογραφίας, η οποία περιλαμβάνεται στο Διεθνές Συμπόσιο Υδατογραφίας "Αρχιτέκτων Πλάμεν Μιργιάνοβ". Ο βασικός και μοναδικός χορηγός αυτής της έκθεσης είναι ο αρχιτέκτονας Πλάμεν Μιργιάνοβ, με το ίδρυμά του "Το Σπίτι μας είναι η Βουλγαρία". Το ίδρυμα αυτό έχει στόχο να προωθήσει τα πιο όμορφα μέρη στη Βουλγαρία και να εδραιώσει τις εθνικές μας παραδόσεις».
Το συμπόσιο υδατογραφίας διεξήχθη με συνδιοργάνωση του IWS Bulgaria, δηλαδή του Βουλγαρικού τμήματος της Διεθνούς Ένωσης Υδατογραφίας του οποίου προεδρεύει η Σέλμα Τοντόροβα. και ο σύζυγος της Κράσι Τοντόροβ. Το ζεύγος Τοντόροβ είναι -καθένας ξεχωριστά- συγκαταλέγφονται στους πλέον ενδιαφέροντες εικαστικούς καλλιτέχνες της Βουλγαρίας.
Η έναρξη του συμποσίου έγινε με την έκθεση "Ακουαρέλες από τρεις ηπείρους". Για τέσσερις ημέρες, καλλιτέχνες δημιουργούν στο μοναδικού φυσικού κάλλους ορεινό τοπίο του Belogradchik. Τα έργα τους θα εκτεθούν στις επόμενες επισκέψεις σε διάφορες πόλεις στη Βουλγαρία και σε όλο τον κόσμο, γίνοντας έτσι πρεσβευτές του Belogradchik και της μοναδικής φύσης και ιστορίας του. Στο plein air συμμετέχουν δημιουργοί από τη Σουηδία, την Ελλάδα, την Ιταλία, την Ισπανία, τη Σερβία, τη Νότια Κορέα, την Ινδία, το Μεξικό και τη Βουλγαρία, διευκρίνισε η επιμελήτρια Έλενα Γιούνινσκα.
Η διεθνής έκθεση έγινε στην αίθουσα αρ. 2 της Πινακοθήκης «Βάλτσο Βάλτσεβ» εγκαινιάστηκε η έκθεση «Υδατογραφίες από τρεις ηπείρους», παρουσία πολιτικών αξιωματούχων, ανάμεσα στους οποίους παρευρέθηκε και έλαβε τον λόγο και ο κ. Άγγελ Μπογιάνοβ, αντιδήμαρχος του Μπελογκραντίκ. Η Σέλμα Τοντόροβα απευθύνθηκε σε όλους τους παρευρισκόμενους: «Κατά την επιλογή αυτών των καλλιτεχνών, κυρίως κοίταξα να είναι όσο το δυνατόν πιο πνευματικά προσανατολισμένοι. Ήθελα οι καλλιτέχνες που θα δημιουργήσουν εδώ να φτιάξουν έργα που να είναι υδατογραφίες και πνεύμα – να είναι κάτι που να συνδέεται με αυτό το πρότζεκτ και να μπορούν να εφαρμοστούν Βιβλικά αποσπάσματα στα μέρη που ζωγράφισαν οι καλλιτέχνες στη Βουλγαρία».
Ο κ. Μπογιάνοβ επίσης απηύθυνε τον χαιρετισμό του και υποσχέθηκε:
«Θα συνεχίσουμε να σας υποστηρίζουμε σε όλες τις πρωτοβουλίες σας. Ελπίζω να είναι πάντα τόσο πολυάριθμες! Θέλω να εκφράσω τις ευχαριστίες μου και στους συμμετέχοντες στο plein air εκ μέρους του Δήμου Μπελογκραντίκ. Για αυτές τις τέσσερις ημέρες που θα είστε εδώ, σας εύχομαι να νιώσετε την έμπνευση των βράχων και αυτή να μετατραπεί σε δική σας έμπνευση. Ελπίζω τα αριστουργήματα που θα δημιουργήσετε να τα δουν πολλοί άνθρωποι σε όλο τον κόσμο και έτσι να γίνετε πρεσβευτές της πόλης μας».
Καθένας από τους καλλιτέχνες είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει το έργο του στο κοινό.