Διάρκεια έκθεσης: 4-8/10/23
Ωράριο λειτουργίας: 20.00-23.00
Ρομάντσο, Εκθεσιακός Χώρος (1ος όροφος)
Στην πρωτότυπη έκθεση "Between Zero and One", καλλιτέχνες διερευνούν το σύμπαν του ψηφιακού χώρου, κινούμενοι ανάμεσα στα όρια του 0 και του 1. Αυτό το διακριτό φάσμα φιλοξενεί έναν κόσμο όπου η δυαδικότητα συναντά τη μεταμόρφωση, οι εικονικές πραγματικότητες παίρνουν διαφορετικές μορφές και οι συνεχείς μεταβολές αποκαλύπτουν τους αφανείς χώρους του ασυνείδητου.
Μέσα από διαδραστικές και οπτικοακουστικές εγκαταστάσεις, 3D animation, AI και video art, η έκθεση υπόσχεται μια βαθιά βουτιά στις πολυπλοκότητες της ψηφιακής τέχνης, προβάλλοντας τη γλώσσα της τεχνολογίας ως εργαλείο για τη δημιουργία ενός εναλλακτικού εκφραστικού χώρου.
Όλοι οι συμμετέχοντες καλλιτέχνες έχουν κοινό παρελθόν: είναι απόφοιτοι του μεταπτυχιακού προγράμματος "Ψηφιακές Μορφές Τέχνης" της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών. Ενώνονται σε αυτή την έκθεση για να μας προσφέρουν μια διαφορετική, ενισχυμένη οπτική της τέχνης, που χρησιμοποιεί την τεχνολογία ως γέφυρα ανάμεσα στη φαντασία και την πραγματικότητα.
-Τέρη Πάσχου,
Ιστορικός της Τέχνης