Η γκαλερί Luminous Eye φιλοξενεί μια σημαντική έκθεση με τίτλο "Το Ορατό και το Αόρατο", σε συνεργασία με τον επιμελητή Πάρη Καπράλο και τον κινηματογραφιστή Τάκη Μπαρδάκο. Η έκθεση αποτελεί μια συναρπαστική εξερεύνηση της σχέσης ανάμεσα στην αφαίρεση και την παράσταση στη σύγχρονη τέχνη, και φιλοξενεί έργα από 36 καλλιτέχνες διάφορων εικαστικών κατευθύνσεων. Η επίσκεψη στον χώρο της Luminus Eye, που βρίσκεται στην καρδιά της Αθήνας στη διεύθυνση Μητσαίων 2Α, περιοχή Ακρόπολης, Αθήνα 117 42, θα σας μεταφέρει σε μια άλλη διάσταση της τέχνης.
Η εν λόγω gallery είναι ένας υπέροχος χώρος από αρχιτεκτονικής απόψεως, που αναδεικνύει με μοναδικό τρόπο την έκθεση. Μπαίνοντας στον χώρο της έκθεσης ή βγαίνοντας από αυτή, κάποιος έχει την επιλογή να παρακολουθήσει τη ταινία μικρού μήκους "'Ελευσις", του Τάκη Μαπρδάκου -προσωπικά σας συμβουλεύω να το κάνετε στο τέλος γιατί οι εικόνες του θα σας "στοιχειώσουν". Τα έργα των καλλιτεχνών προσεγγίζουην την Παράσταση και την Αφαίρεση με ανατρεπτικό τρόπο. Η Αφαίρεση επιτρέπει τη μείωση ή παραμόρφωση της πραγματικότητας, ενώ η Παράσταση αποτυπώνει το θέμα με ακρίβεια. Οι σύγχρονοι καλλιτέχνες αναπαράγουν και παραμορφώνουν εικόνες, δημιουργώντας νέα νοήματα. Αυτή η διαδικασία μπορεί να αντιμετωπίσει πολιτικά ή κοινωνικά ζητήματα και να αμφισβητήσει κυρίαρχες αφηγήσεις. Η έκθεση «Το ορατό και το αόρατο» εξερευνά τη σχέση μεταξύ αφαίρεσης και αναπαράστασης στη σύγχρονη τέχνη. Οι καλλιτέχνες μπορούν να θολώσουν τα όρια μεταξύ τους ή να δημιουργήσουν ένταση και αντίθεση. Μπορούν επίσης να συνδυάσουν την αφαίρεση και την αναπαράσταση επιλεκτικά για να δημιουργήσουν νέα νοήματα ή να αμφισβητήσουν τη σχέση μεταξύ μορφής και περιεχομένου. Η τέχνη εξερευνά όρια και προκαλεί ταυτόχρονα.
Συμμετέχουν οι εικαστικοί καλλιτέχνες: Χρυσουλα Δεμαγκου, Όλγα Μπαρμάζη, Σωκράτης Ρωμύλιος, Γεωργία Μιχαηλίδου-Σάαντ, Οδυσσέας Ρεκούμης, Ellie Sass, Μαρίνα Χατζηευθυμιου, Γεωργία Κουκουλά, Κατερίνα Σπυροπούλου, Χριστίνα Κριεζή, Κυριάκος Πιερίδης, Αγάπη Καψιωτη, Χάρης Κακαρούχας, Foti kllogjeri, Ευαγγελή Καραγγέλη, Στέλλα Κυριακού, Ευγενία Μαραγκού, Ζωή Καλογιάννη, Ναταλία Παπαχρήστου, Χρυσούλα Παπαδάκη, Γιώργος Μαρκόπουλος, Συμεών Καπλανίδης, Ελίζα Πιερή, Mάρθα Κόλλια, Γιώτα Τζότζολη, Αλίκη Ρήγου, Συμεών Χατζηλίδης, Πωλίνα Κουργένη, Λίλια Αγάθου, Νικόλαος Καταραχιάς, Βασίλειος Μουμουλίδης, Ana Maria Grozdea, Στάθης Βανδώρος, Αναστάσιος Πατσιλινάκος, Μπέττυ Λυριτη, Βασίλης Γεροντάκος.
Guest Artist: ο κινηματογραφιστής Τάκης Μπαρδάκος.
Ώρες / Μέρες: Τετάρτη 14:00 έως 18:00 και Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή 17:00 έως 21:00. Είσοδος ελεύθερη. Η έκθεση διαρκεί εως και τη Κυριακή 2 Ιουλίου 2023.
-Ιάσων Καιροφύλας