Οι εικαστικοί επιμελητές Βέρα Κατρανίδου και Πάρης Καπράλος απευθύνουν Πρόσκληση Ενδιαφέροντος προς εικαστικούς καλλιτέχνες να υποβάλλουν έργα τους για να συμμετέχουν σε μια έκθεση για το τέλος της τρέχουσας σεζόν στον αθηναϊκό χώρο τέχνης Luminous Eye (Ακρόπολη, ιστορικό κέντρο Αθηνών) “Summertime” τον Ιούλιο 2023, και παράλληλα διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας ARTgrID.
Στην έκθεση γίνονται δεκτά πρωτότυπα έργα τέχνης οποιουδήποτε ύφους και εικαστικής επεξεργασίας που συνδιαλέγονται με όποιον τρόπο θεωρεί πρόσφορο ο δημιουργός τους με το θέμα.
Εννοιολογικό πλαίσιο. H σύνθεση του George Gershwin σε στίχους του DuBose Heyward “Summertime” παρουσιάστηκε στην όπερα “Porgy and Bess” το 1935 και επρόκειτο να γίνει μια από τις πιο ηχογραφημένες και ερμηνευμένες συνθέσεις τζαζ όλων των εποχών. Η όπερα «Porgy and Bess». Το «Summertime» τραγουδιέται από τη Κλάρα ως νανούρισμα στο μωρό της. Οι στίχοι του τραγουδιού δίνουν μια εικόνα ενός χαλαρού και ειδυλλιακού καλοκαιριού, όπου η ζωή είναι απλή και η φύση ανθίζει, περιγράφοντας έναν ονειρικό κόσμο, όπου οι ανησυχίες ξεχνιούνται και όπου η αγάπη και η ευτυχία αφθονούν. Το τραγούδι με τον αργό ρυθμό και τη μελαγχολική μελωδία του κατάφερε να γίνει ένα πανανθρώπινο σύμβολο διότι συν τοις άλλοις απευθύνεται σε ένα παιδί. Και, αν οι καλοκαιρινές διακοπες έχουν ένα κοινό θυμικό σημείο αναφοράς, αυτό αδιαμφησβήτητα είναι οι διακοπές της παιδικής ηλικίας, οι οποίες αφήνουν ανεξίτηλο σημάδι πάνω μας. Αναπτύσσεται η κοινωνικότητα, ανακαλύπτονται νέες δραστηριότητες, ενισχύεται η βιωματική μάθηση, λειτουργούν ίσως είναι αυτή η χαμένη αναμελιά που αναζητουμε. Οι διακοπές αφήνουν ένα μοναδικό εξελιγκτικό σημάδι πάνω στα παδικά χρόνια. Η Συστημική προσέγγιση της Ψυχολογίας (που προτείνει ότι οι οικογένειες είναι αλληλοεξαρτώμενα συστήματα στα οποία η συμπεριφορά κάθε μέλους επηρεάζει τη συμπεριφορά ολόκληρου του συστήματος) βλέπει το χρόνο που περνάμε μαζί σαν οικογένεια ως ζωτικής σημασίας για την οικοδόμηση ισχυρών οικογενειακών σχέσεων, που μπορούν να μειώσουν το άγχος και να βελτιώσουν την οικογενειακή επικοινωνία και συνοχή. Αλλά και στην ενήλικη ζωή, δίνουν αφορμή να βρούμε χρόνο για τον εαυτό μας, να “μην κάνουμε τίποτα” χωρίς ενοχές, να πάμε να ανακαλύψουμε άλλα μέρη, να ξανα-ανακαλύψουμε την ομορφιά της φύσης και τη θέση μας σε αυτή, να γνωρίσουμε άλλους τόπους εντός ή εκτός της χώρας μας, να αλληλεπιδράσουμε με διαφορετικούς ανθρώπους. Συχνά κατηγορούμενο ως “η περίοδος της τεμπελιάς” οι καλοκαιρινές διακοπές ίσως είναι μία από τις γλυκύτερες και παράλληλα χρησιμότητερες επιπτώσεις της νεωτερικότητας στο κόσμο σήμερα.
Είδος έργων. Γίνονται δεκτά έργα ζωγραφικής, χαρακτικής, φωτογραφίας, έντυπης ψηφιακής τέχνης, κολλάζ, VideoArt, εικαστικό αντικείμενο, κεραμικά, ψηφιδωτά, επιδαπέδια γλυπτά. Ενδεικτικά αλλά όχι αποκλειστικά, οι επιμελητές θα δουν έργα ανθρωποκεντρικά έργα, τοπιογραφία, ταξιδιωτική φωτογραφία, αλλά και έργα που αποτυπώνουν το ανθρώπινο στίγμα σε συμβολικό ή σημειολογικό επίπεδο -οριμένως θα γίνουν δεκτές κατασκευές και εικαστικά αντικείμενα κατασκευασμένα από υλικά που θυμίζουν καλοκαίρι, διακοπές, τη παιδική ηλικία αλλά και το “παιδί” που κρύβουμε όλοι μέσα μας μέχρι τη κατάληξη μας, καθώς επίσης εννοιολογικά έργα.
Τα έργα σε χαρτί πρέπει να είναι κορνιζωμένα, και τα έργα σε καμβά τελαρωμένα.
Τι πρέπει να υποβάλλετε. Θα πρέπει να αποστείλετε με e-mail στο artistsartgrid@gmail.com με θέμα SUMMERTIME τα ακόλουθα:
(1) Φωτογραφίες μέχρι 2 διαθέσιμων έργων, σε ξεχωριστό αρχείο φωτογραφίας το κάθε έργο, μορφής jpg μεγάλου μεγέθους καλής ευκρίνειας και υψηλής ανάλυσης. Προσοχή: τα έργα δεν είναι ενδεικτικά. Εάν επιλεγείτε, μπορείτε να εκθέσετε αποκλειστικά το ή τα έργα που υποβάλατε. Έργα σε χαρτί πρέπει να αποστέλλονται φωτογραφημένα χωρίς κορνίζα/τζάμι.
(2) Στοιχεία των έργων, με σημείο αναφοράς για το καθένα την ονομασία του αρχείου (π.χ. A1.JPG) που θα πρέπει να γράφουν με αυτή τη σειρά χωρισμένα με κόμματα, Ονοματεπώνυμο καλλιτέχνη, Τίτλο έργου, Υλικά αποτύπωσης και τεχνική, Διαστάσεις (σε εκατοστά, Υψος Χ Πλάτος), Χρονολογία ολοκλήρωσης.
(3) Στοιχεια επικοινωνίας σας: Ονοματεπώνυμο, Email, τηλέφωνο επικοινωνίας.
Σημαντικές σημειώσεις.
– Εάν υποβάλλετε εγκατάσταση μπορείτε να προτείνετε μέχρι 2 διαφορετικές εγκαταστάσεις , εκ των οποίων οι Επιμελητές θα επιλέξουν τη μία. Οι εγκαταστάσεις υλοποιούνται με δικά σας έξοδα και υλικοτεχνική υποδομή, ενώ την κατασκευή τους θα φροντίσετε προσωπικά ή συνεργείο σας. Η Διοργάνωση δεν κατασκευάζει, ούτε χρηματοδοτεί τη κατασκευή των εγκαταστάσεων σας. Αν υποβάλλετε εγκατάσταση, επιτοίχια ή επιδαπέδια, θα πρεπει να γνωστοποιήσετε στη Διοργάνωση τις ελάχιστες απαιτητές διαστάσεις της ανεξάρτητα αν αυτές είναι μεταβλητές, ως ενδεικτικό μέγεθος.
– Εάν υποβάλλετε φωτογραφία ή έντυπο έργο Digital Art στην υλικοτεχνική περιγραφή του έργου γράφετε τις τελικές διαστάσεις του τυπωμένου που θα αναρτηθεί στην έκθεση σε εκατοστά, όχι την ανάλυση σε pixels!
– Διευκρινίσεις, απορίες και ερωτήσεις αυστηρά και μόνο για τη διαδικασία της υποβολής στέλνετε γραπτώς με email στη παραπάνω διεύθυνση υποβολής και θα απαντώνται εντός 24 ωρών. Πληροφορίες για τη διεξαγωγή της διοργάνωσης και τη πρόταση που θα σας γίνει αν και εφόσον επιλεγείτε θα δοθούν μόνο στους επιλεγέντες καλλιτέχνες, κατόπιν της υποβολής και της επιλογής τους -όχι πριν.
– Υποβολές που δεν θα περιλαμβάνουν όλα όσα ζητάμε, ή δεν ακολουθούν τον ενδεδειγμένο τρόπο διατύπωσης και αποστολής των ζητούμενων θα αγνοούνται.
– Εφόσον επιλεγείτε θα επικοινωνήσουμε μαζί σας άμεσα με απαντητικό email που θα περιλαμβάνει πλήρη ενημέρωση για τις διαδικασίες της συμμετοχής σας.
– Η προθεσμία υποβολής δεν δίδεται για να δημιουργήσετε έργα, αλλά για να επιλέξετε έργα που έχετε, θεωρείτε ότι σας αντιπροσωπεύουν, είναι σχετικά με το θέμα, και θα θέλατε να παρουσιάσετε στην έκθεση.
ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ: μέχρι και τη Παρασκευή 7 Ιουλίου 2023 στις 23:59′ (εκ παρατάσεως).