H αίθουσα τέχνης Τεχνοχώρος ξεκίνησε δυνατά τη νέα εικαστική σεζόν με την ομαδική έκθεση υπό τον τίτλο "Αλεξιθυμία", που αποτελεί ουσιαστικά τη συμμετοχή της αίθουσας τέχνης στην στην Art Athina 2021, η οποία και φέτος θα διεξαχθεί διαδικτυακά. Την επιμελεια υπογράφει η Διευθύντρια του Τεχνοχώρου Ηλέκτρα Δουμά - Χαλκούση και το κείμενο τεκμηρίωσης της έκθεσης ο Εικαστικός Επιμελητής Πάρης Καπράλος. Στο πλαίσιο της συμπεριλαμβάνονται έργα της Σωτηρίας Αλεβίζου, η οποία με αυτή την αφορμή παραχώρησε μία μικρή συνέντευξη στο περιοδικό μας που είναι Χορηγός Επικοινωνίας της έκθεσης.
Ποια θέματα σας απασχολούν στη ζωγραφική σας;
Το λαμπερό φως συναντά το σκοτάδι της νύχτας, το φως της νύχτας, τη σκιερή μεριά στα τοπία, το φως που ενυπάρχει στη σκιά αυτών. Το ενδιάμεσο έως τη συνάντηση. Τη συνάντηση εν τέλει του απόλυτου φωτός, του λευκού χαρτιού με το απόλυτο σκοτάδι, το μαύρο του υλικού μου. Μέσα από αυτή την αναζήτηση ξεπηδούν τοπία, τοπία πλημμυρισμένα χρώμα μέσα από το άσπρο-μαύρο, στιγμές αυτών των τοπίων, στιγμές της ζωής διαφορετικού χρόνου. Συνομιλούν, αγγίζονται, εναγκαλίζονται, κοιτάζονται, αφουγκράζονται...
Τι ρόλο παίζουν οι μεταμορφώσεις και οι παραμορφώσεις στην τέχνη σας;
Τα σημεία γίνονται γραμμές. Πυκνώνουν, αραιώνουν. Αφήνουν το φως το απόλυτο φως να κυριαρχήσει. Συνεχίζουν την περιπλάνηση στο λευκό χαρτί. Αφουγκράζονται τους ήχους των στιγμών της ζωής του τοπίου. Συναντώνται, ανταμώνουν. Δημιουργούν ένα καινούργιο τοπίο. Ένα τοπίο στιγμών. Το τοπίο των στιγμών τους.
Τι σημαίνει για εσάς να είστε καλλιτέχνης; Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο ρόλος του καλλιτέχνη προς την κοινωνία σήμερα;
Η γραφή επάνω στην επιφάνεια του λευκού χαρτιού, το ταξίδι του σημείου, της γραμμής, ο ήχος των στιγμών της δημιουργίας του τοπίου στο χώρο, στο φως, είναι ανάγκη. Μια ανάγκη που δημιουργεί άλλη μια αλήθεια για τον κόσμο που μας περιβάλλει. Ένας κόσμος φανερώνεται μέσα από την εσωτερική ανάγκη αυτή. Η εσωτερική του ισχυρή δύναμη είναι αυτή που θα κάνει το θεατή μπρος του να σταθεί και μέσα του να βυθιστεί. Να περπατήσει μέσα στον αέναο χορό των σημείων, των γραμμών. Ο ρόλος του καλλιτέχνη προς την κοινωνία σήμερα είναι και ανέκαθεν ήταν η ελευθερία του μέσα από την τέχνη του. Με τη δύναμη την εσωτερική, τη βαθιά της τέχνης του γίνεται φορέας ιδεών, αισθητικής συγκίνησης και όχι μόνο. Διαχρονικά η τέχνη ασκεί μια μυστηριακή γοητεία, θαυμασμό. προβληματισμό. Είναι επαναστατική και ασυμβίβαστη. Η τέχνη είναι η γλώσσα που μιλά στην ψυχή και όχι μια ακαθόριστη προβολή στο χώρο (Β. Καντίνσκι). Ο καλλιτέχνης συμμετέχει στη δημιουργία και αποκάλυψη του κόσμου. Ανατρέπει το χώρο, ξεπερνά το χρόνο δημιουργώντας καινούργιους κόσμους.
Η Σωτηρία Αλεβίζου είναι εικαστική καλλιτέχνης με κύριο μέσο έκφρασης τη ζωγραφική. Γεννήθηκε το 1968 στη Χαλκίδα, όπου ζει και εργάζεται. Μαθήτευσε στο Εργαστήρι Τέχνης Χαλκίδας του Δ. Μυταρά, ζωγραφική με τους Γιάννη Αδαμάκο, Άγγελο Αντωνόπουλο, Ιστορία Τέχνης με τη Βασιλίκα Σαριλάκη και τον Παντελή Τσάβαλο. Το 1993-1996 διδάχτηκε ζωγραφική απο τον Εδουάρδο Σακαγιάν, Βυζαντινή Αγιογραφία από τους Γιάννη Καρούζο, Κώστα Μαρκόπουλο, Χρήστο Λιόνδα και Θεωρία Τέχνης από το Νίκο Ζία, Ιωάννη Καρατζόγλου στη σχολή Ι.Μ Πειραιά. Το 2003-2006 Βυζαντινή Αγιογραφία από τον Γιώργο Κόρδη στην "Εικονουργία". Μαθήματα Βασικού Σχεδίου με την Ελένη Ζούνη και Ακουαρέλας με τη Ρουμπίνα Σαρελάκου. Έχει επίσης παρακολουθήσει σεμινάρια Αγγειοπλαστικής-Κεραμικής και Αρχαιολογίας. Έργα της βρίσκονται σε ιδιωτικές συλλογές. Συμπράττει με τη συλλογικότητα εικαστικών καλλιτεχνών ARC -Art Revisited Collective από τον Ιούλιο του 2021.