Η Πηνελόπη Βολτέρρα είναι εικαστική καλλιτέχνης και ποιήτρια. Κύρια μέσα της εικαστικής έκφρασής της είναι η ζωγραφική και η γλυπτική. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα. Σπούδασε στο Αθηναικό τεχνολογικό ινστιτούτο, και αργότερα ασχολήθηκε με την ζωγραφική, ενώ νωρίς εγκαταστάθηκε στην Κέρκυρα όπου ζει και εργάζεται μέχρι σήμερα. Ιδρυτικό μέλος της Αίθουσας Τέχνης Κέρκυρας, μέλος της ομάδας ArtStudioEst (1992-2004), έχει δείξει την δουλειά της σε 21 ατομικές εκθέσεις ζωγραφικής και γλυπτικής στην Ελλάδα, Ιταλία και Γερμανία, και σε δεκάδες ομαδικές εκθέσεις στις Ελλάδα, Ρουμανία, Βουλγαρία, Μεξικό, Πορτογαλία, Λιθουανία. Εργα της βρίσκονται σε ιδιωτικές συλλογές και μουσεία στην Ελλάδα και το Εξωτερικό.
Συμμετέχει με έργα του στην έκθεση που παρουσιάζουν στην Κέρκυρα στο πλαίσιο των διοργανώσεων "Χρώμα Σε Νερό" στην The Attic Gallery 25 Ιουλίου - 29 Αυγουστου 2020 ο Εικαστικός Επιμελητής Πάρης Καπράλος και η Δρ. Σάσσα Chaitow. Η έκθεση θα εγκαινιαστεί το Σάββατο 25 Ιουλίου 2020 στις 20:00 στην όμορφη και ευρύχωρη αυλή του κτιρίου του πρώην Γαλλικού Ινστιτούτου της Κέρκυρας (Ριζοσπαστών Βουλευτών 1 & Στ. Δεσύλλα) και φιλοξενείται στους χώρους της γκαλερί στο κτίριο, όπου οι επισκέπτες θα ξεναγούνται κατά ομάδες, στο πλαίσιο των μέτρων της Πολιτείας για τον περιορισμό της διάδοσης του covid-19. Αναλυτικές πληροφορίες για την έκθεση ΕΔΩ.