"Η θεματική που προτείνει ο Επιμελητής μιας ομαδικής έκθεσης πολλές φορές λειτουργεί ,για μένα,σαν αφορμή εστίασης και εμβάθυνσης ..Το θέμα δεν τίθεται ποτέ σε βάση έρευνας και νοητικής επεξεργασίας .Υπάρχει "εκεί" ,κυριαρχεί στο χρόνο και έρχονται τα απρόοπτα αποτελέσματα σαν δημιούργημα που μετά (και κατά την διάρκειά ) της υλοποίησης του , δίνει τις εσωτερικές πληροφορίες του σε μένα και στους αποδέκτες του ", επισημαίνει σε καλλιτεχνική δήλωση (statement) που συνοδεύει τα έργα της η Τίτα Σταύρου.
Η Τίτα Σταύρου γεννήθηκε το 1958 στην Αθήνα. Μαθήτευσε στο εργαστήρι του σκηνογράφου - ζωγράφου Παύλου Βλάχου (1921-2002). 1976-1977, ελεύθερες σπουδές στο Δ. Βερολίνο. 1979-1999, εργάζεται σε βιβλιοπωλεία, εκδ. οίκους και στη διακόσμηση 1999-2006, διδάσκει εικαστικά στο πρόγραμμα απεξάρτησης "Παρέμβαση" του ΚΕΘΕΑ. 2007-εργάζεται στο εργαστήρι της στη Ραφήνα και κάνει παρουσιάσεις με θέματα Tέχνης έχνης που αγαπά. Δημοσιεύει άρθρα τέχνης στο other-side.gr . Εχει κανει 8 ατομικές εκθέσεις και έχει λάβει μέρος σε πολλές ομαδικές. Ειναι μέλος του Συλλόγου Εικαστικών Μεσογαίας.
Συμμετέχει με έργα του στην έκθεση που οργανώνει η συλλογικότητα εικαστικών καλλιτεχνών ARC – Art Revisited Collective σε συνεργασία με τoυς εικαστικούς επιμελητές Πάρη Καπράλο και Ιάσωνα Καιροφύλα “Νέα Σύμβολα” που θα λάβει χώρα στην Chili Art Gallery (Δημοφώντος 13-15, Θησείο, κέντρο Αθήνας). Η έκθεση θα εγκαινιαστεί την Τρίτη 7 Ιουλίου 2020 ώρες 18:00 – 22:00. Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ.
Συμμετέχει με έργα του στην έκθεση που οργανώνει η συλλογικότητα εικαστικών καλλιτεχνών ARC – Art Revisited Collective σε συνεργασία με τoυς εικαστικούς επιμελητές Πάρη Καπράλο και Ιάσωνα Καιροφύλα “Νέα Σύμβολα” που θα λάβει χώρα στην Chili Art Gallery (Δημοφώντος 13-15, Θησείο, κέντρο Αθήνας). Η έκθεση θα εγκαινιαστεί την Τρίτη 7 Ιουλίου 2020 ώρες 18:00 – 22:00. Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ.