Την Πέμπτη 25 Ιουνίου θα εγκαινιαστεί στην Αθήνα η 3η έκθεση της σειράς εκθέσεων σύγχρονης υδατογραφίας του Εικαστικού Επιμελητή Πάρη Καπράλου, σε συνεργασία με 15 ζωγράφους που επικεντρώνονται σε αυτό το είδος τέχνης. Η έκθεση έχει τίτλο "Χρώμα σε Νερό ΙΙΙ: Θάλασσα και Πόλη" και θέμα της είναι η αποτύπωση θαλασσινού τοπίου, αστικής τοπιογραφίας, ή/και την σχέση / αντίθεση πόλης και θάλασσας. Στόχος του διαρκούς project του Εικαστικού Επιμελητή, με διακριτικό τίτλο "Χρώμα σε Νερό" είναι να προβάλλει τη νέα γενιά Ελλήνων εικαστικών που αξιοποιεί και έχει ανανεώσει με ενδιαφέροντα τρόπο την ακουαρέλα.
Οι ακριβείς ώρες και η διαδικασία των εγκαινίων θα ανακοινωθούν προσεχώς, συμφώνως και με τις οδηγίες των ειδικών και τις αποφάσεις της Πολιτείας.
Στην έκθεση συμμετέχει με έργα της και o καθηγητής Φυσικής, αυτοδίδακτος ζωγράφος και συγγραφέας Κώστας Γαρύφαλλος, o οποίος γεννήθηκε στο Συνετί Άνδρου το 1959 όπου μένει μόνιμα. Είναι παντρεμένος με τη Μαργαρίτα Κορκοδείλου κι έχουν αποκτήσει δύο παιδιά. Στα θέματά του κυριαρχούν τα φυσικά στοιχεία, η διαλεκτική σχέση μεταξύ τους και η επίδραση του χρόνου στα αντικείμενα. Μέχρι το 2013 είχε στο ενεργητικό του είκοσι τέσσερις ατομικές εκθέσεις στην Άνδρο, τη Σύρο και την Αθήνα. Επίσης έχει λάβει μέρος σε έξι ομαδικές. Ασχολείται και με τη λογοτεχνία. Το καλοκαίρι του 2010 παρουσίασε στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης της Άνδρου ένα λεύκωμά του με φωτογραφίες, πίνακες, κείμενά του και κείμενα μεγάλων Ελλήνων λογοτεχνών του οποίου τον πρόλογο έχει γράψει ο Μανώλης Γλέζος. Το λεύκωμα εκδόθηκε από τις εκδόσεις «Ergo» κι έχει τίτλο Ηχώ Εικόνες Είδωλα… κάπου στην Άνδρο. Το καλοκαίρι του 2014 πραγματοποίησε έκθεση στην Άνδρο με τίτλο Γη, Αήρ, και Ύδωρ. Το Νοέμβρη της ίδιας χρονιάς, η ίδια έκθεση παρουσιάστηκε στην Αθήνα και συγκεκριμένα στον εκθεσιακό χώρο Black Duck. Το 2017, από τις εκδόσεις «Θερμαϊκός», εκδόθηκε το πρώτο του μυθιστόρημα με τίτλο Λιποτάχτες κι Εθελοντές το οποίο παρουσιάσθηκεστο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Άνδρου και στην Αθήνα στον Ιανό. Την τρέχουσα περίοδο προετοιμάζει θεματική έκθεση που θα παρουσιάσει το καλοκαίρι.
Καλλιτεχνική δήλωση (statement)
Η εντύπωση που σου δημιουργεί κάποιος τόπος, εξαρτάται από τη θέση που τον παρατηρείς. Με βάση τη σκέψη αυτή, η πλέουσα πόλη της Χώρας της Άνδρου, πανέμορφη έτσι κι αλλιώς απ’ όπου ή με ό,τι συνθήκες καιρικές και μη την θωρήσεις, όταν την παρατηρείς από στεριάς, έχεις την αίσθηση πως είναι αγκυροβολημένη και λικνίζεται στο ρυθμό των κυμάτων, ενώ όταν την προσεγγίζεις από το πέλαγος, σου δημιουργεί μια αίσθηση μοναδική κι ιδιαίτερη, αίσθηση που δεν σου δημιουργεί άλλη νησιωτική Αιγαιοπελαγίτικη Χώρα. Η Χώρα της Άνδρου, ηθεμελιωμένη στο στενό απόκρημνο ακρωτήρι στα όρια σύγκρουσης των στοιχείων της φύσης, θαρρείς πως βρίσκεται σε πλεύση•πόλη σε ερχομό ή πηγαιμό, καράβιμε πλωριό φανάρι το φάρο-οδηγό της•καράβι ολοστόλιστο, ολόφωτο τη νύχτα• καράβι που έχει ρότα κατά σένα καλώντας σε να επιβιβαστείς πάνω του ρίχνοντάς σου ανεμόσκαλα•κατόπιν δε, επιβάτης του πλέον, να συμμετέχειςστην πλεύση του ποιος ξέρει για πού.
Ανακαλύψτε περισσότερα για την έκθεση ΕΔΩ.
Οι ακριβείς ώρες και η διαδικασία των εγκαινίων θα ανακοινωθούν προσεχώς, συμφώνως και με τις οδηγίες των ειδικών και τις αποφάσεις της Πολιτείας.
Στην έκθεση συμμετέχει με έργα της και o καθηγητής Φυσικής, αυτοδίδακτος ζωγράφος και συγγραφέας Κώστας Γαρύφαλλος, o οποίος γεννήθηκε στο Συνετί Άνδρου το 1959 όπου μένει μόνιμα. Είναι παντρεμένος με τη Μαργαρίτα Κορκοδείλου κι έχουν αποκτήσει δύο παιδιά. Στα θέματά του κυριαρχούν τα φυσικά στοιχεία, η διαλεκτική σχέση μεταξύ τους και η επίδραση του χρόνου στα αντικείμενα. Μέχρι το 2013 είχε στο ενεργητικό του είκοσι τέσσερις ατομικές εκθέσεις στην Άνδρο, τη Σύρο και την Αθήνα. Επίσης έχει λάβει μέρος σε έξι ομαδικές. Ασχολείται και με τη λογοτεχνία. Το καλοκαίρι του 2010 παρουσίασε στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης της Άνδρου ένα λεύκωμά του με φωτογραφίες, πίνακες, κείμενά του και κείμενα μεγάλων Ελλήνων λογοτεχνών του οποίου τον πρόλογο έχει γράψει ο Μανώλης Γλέζος. Το λεύκωμα εκδόθηκε από τις εκδόσεις «Ergo» κι έχει τίτλο Ηχώ Εικόνες Είδωλα… κάπου στην Άνδρο. Το καλοκαίρι του 2014 πραγματοποίησε έκθεση στην Άνδρο με τίτλο Γη, Αήρ, και Ύδωρ. Το Νοέμβρη της ίδιας χρονιάς, η ίδια έκθεση παρουσιάστηκε στην Αθήνα και συγκεκριμένα στον εκθεσιακό χώρο Black Duck. Το 2017, από τις εκδόσεις «Θερμαϊκός», εκδόθηκε το πρώτο του μυθιστόρημα με τίτλο Λιποτάχτες κι Εθελοντές το οποίο παρουσιάσθηκεστο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Άνδρου και στην Αθήνα στον Ιανό. Την τρέχουσα περίοδο προετοιμάζει θεματική έκθεση που θα παρουσιάσει το καλοκαίρι.
Καλλιτεχνική δήλωση (statement)
Η εντύπωση που σου δημιουργεί κάποιος τόπος, εξαρτάται από τη θέση που τον παρατηρείς. Με βάση τη σκέψη αυτή, η πλέουσα πόλη της Χώρας της Άνδρου, πανέμορφη έτσι κι αλλιώς απ’ όπου ή με ό,τι συνθήκες καιρικές και μη την θωρήσεις, όταν την παρατηρείς από στεριάς, έχεις την αίσθηση πως είναι αγκυροβολημένη και λικνίζεται στο ρυθμό των κυμάτων, ενώ όταν την προσεγγίζεις από το πέλαγος, σου δημιουργεί μια αίσθηση μοναδική κι ιδιαίτερη, αίσθηση που δεν σου δημιουργεί άλλη νησιωτική Αιγαιοπελαγίτικη Χώρα. Η Χώρα της Άνδρου, ηθεμελιωμένη στο στενό απόκρημνο ακρωτήρι στα όρια σύγκρουσης των στοιχείων της φύσης, θαρρείς πως βρίσκεται σε πλεύση•πόλη σε ερχομό ή πηγαιμό, καράβιμε πλωριό φανάρι το φάρο-οδηγό της•καράβι ολοστόλιστο, ολόφωτο τη νύχτα• καράβι που έχει ρότα κατά σένα καλώντας σε να επιβιβαστείς πάνω του ρίχνοντάς σου ανεμόσκαλα•κατόπιν δε, επιβάτης του πλέον, να συμμετέχειςστην πλεύση του ποιος ξέρει για πού.
Ανακαλύψτε περισσότερα για την έκθεση ΕΔΩ.