![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhiV84k2TVoQp5H4opIAv-28GlNAmRVAJKti9P-yMofqVU2vSbKhLViKhiPHhNfWm0dv1MQ6rdzQz8rfHP37EX3Ss8IFw7jJU2C5cSOXEJxspjO7TrhO1r2i5-GmXLyyU1u5aOyiehiTb3s/s400/40670119_704683326548720_867579201903919104_o.jpg)
Στην Πινακοθήκη Δήμου Κέρκυρας εγκαινιάζεται την Παρασκευή 07 Σεπτεμβρίου, η έκθεση φωτογραφίας της Βιργινίας Χορμοβίτη με τίτλο “Fata Morgana II”. Βραβευμένη με το Χρυσό Μετάλλιο στον πανελλήνιο διαγωνισμό φωτογραφίας το 2011, απέσπασε 2 Επαίνους, 2 Award of Excellence (Κύπρος, Γαλλία) και 6 Αναρτήσεις (Αθήνα, Κρήτη) έως το 2015. Έχει πραγματοποιήσει ατομικές εκθέσεις στην Ισπανία (Μουσείο Χουάν Ραμόν Χιμένεθ, Ούβεδα, Μάλαγα), στην Ελλάδα (ΣΤΟart ΚΟΡΑΗ-Αθήνα, Ιωάννινα) ενώ έχει συμμετάσχει σε ομαδικές εκθέσεις, Μπιενάλε και Φεστιβάλ Φωτογραφίας στην Αγγλία, Πορτογαλία, Κύπρο, Ελλάδα (“Εν Ολυμπία το κάλλιστον”-Πολεμικό Μουσείο Αθηνών, Βασιλική Αγίου Μάρκου-Ηράκλειο, Αρτηρία-Λευκάδα) και στην Ισπανία (V Διεθνή Μπιενάλε Φωτογραφίας κι Οπτικοακουστικών Μέσων-Χαέν, Φεστιβάλ Visionadas III Contemporary Art Women, Φεστιβάλ “Mediterráneas” του Ιδρύματος Τριών Πολιτισμών της Μεσογείου). Η έκθεση που θα φιλοξενηθεί στην Αίθουσα Τέχνης (Κήπος του Λαού), εγκαινιάζεται την Παρασκευή 07 Σεπτεμβρίου στις 8:30 μ.μ., θα διαρκέσει έως τις 13 Οκτωβρίου και θα είναι ανοικτή για το κοινό καθημερινά, 10:00 – 16:00 (εκτός Δευτέρας & αργιών).