![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEizEvP6Ebh7NYjcDAxQz-jxMVuV7taB-HsnM36y0PzlCwAnIKguuwfdZt9POJHL8uS2WYnHPoz7a-FPie0HFmQgxAN7MOiu4eNagl6mYuH_qlMJzFyRLMvfCm5IXdOnaFsHiYSpLM5BRWH4/s640/%25CE%25BC%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25B1%25CE%25BB%25CE%25B9%25CF%2583.jpg)
Αναδρομική έκθεση του σπουδαίου Έλληνα ζωγράφου Γιάννη Μόραλη, στην οργάνωση της οποίας συμπράττουν για πρώτη φορά το Μουσείο Μπενάκη, η Εθνική Πινακοθήκη-Μουσείο Αλέξανδρου Σούτσου, το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης και η Γκαλερί Ζουμπουλάκη, με τη συμπαράσταση της οικογένειας του ζωγράφου. Ο Γιάννης Μόραλης υπήρξε μία από τις δημοφιλέστερες καλλιτεχνικές φυσιογνωμίες του ελληνικού 20ού αιώνα: πρωτοπόρος ζωγράφος, ταλαντούχος χαράκτης, προικισμένος σκηνογράφος και εξέχων ακαδημαϊκός δάσκαλος. Μέσα από ζωγραφικά έργα, σχέδια και χαρακτικά, γλυπτά και αρχιτεκτονικές εφαρμογές, εξώφυλλα δίσκων και εικονογραφήσεις βιβλίων, η έκθεση επιχειρεί να χαρτογραφήσει την πορεία του Γιάννη Μόραλη ανά δημιουργική δεκαετία, αναδεικνύοντας άγνωστες πτυχές της ζωής και του έργου του.
Ανακαλύψτε περισσότερα
ΕΔΩ.