![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh1gJlUalqSgOZaXSbipYrBBQxnBHHTuEbg9tPLkYzeZ-I3gxBEILaEffuCSQYwqRsT0b0S_FynxUTsHSwtu6ToOMnbUy8ntg2G7WcSD2gb7dK-uiWI6M3xiQB6XyR0ArdM0PK5eGDTXXo/s1600/slide6.png)
Η έκθεση Μετασχηματισμός έχει σκοπό να ερευνήσει μέσα από την οπτική οχτώ σύγχρονων καλλιτεχνών τους τρόπους με τους οποίους μετασχηματίζουν καλλιτεχνικά έργα παλαιότερων ομολόγων τους, φωτογραφικό υλικό ή ακόμα και λογοτεχνικά κείμενα φιλτραρισμένα μέσα από την προσωπική τους ματιά και την εικαστική τους χειρονομία δημιουργώντας την παραγωγή ενός μετα-έργου. Έχοντας ως αφετηρία την Ιστορία της Τέχνης και την χρήση εννοιών, υλικών ή και ακόμα ατόφιων έργων του παρελθόντος, οι εικαστικοί οδηγούνται εν τέλει σε διαδρομές πιο προσωπικές και με αναφορές στην σύγχρονη πραγματικότητα.
Περισσότερες πληροφορίες αναζητήστε ΕΔΩ.