![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6pkjgQnBkB8ZYkGezaSSxAX74lg77F4u0TbJCDoPR1F22zk5daDCDTH6AOP3MDVWQRNuSwxxNE-UpFSg-IfR8CGWyc5AWLBxUuZoEdTss-sz0Ro2IE3l7GGa7i1ltdujrtq5p-2Ac9DQ/s1600/politismos_tempus_ritualis.jpeg)
Το πρότζεκτ είναι μια πρωτοβουλία της Χριστίνας Δημητριάδη, της Ευανθίας Τσαντίλα και της Κριστίνε Νίππε. Η στενή σχέση που έχουν οι καλλιτέχνιδες Χριστίνα Δημητριάδη και Ευανθία Τσαντίλα με την Ελλάδα και τη Γερμανία, καθώς και η εντατική εργασία τους και στις δύο χώρες, επιτρέπει –μέσω της καλλιτεχνικής πρακτικής- μια σε βάθος εξέταση των διαφορετικών παραδόσεων. Η Κριστίνε Νίππε, ανθρωπολόγος και ιστορικός της τέχνης, με εκτενή πείρα στην επιμέλεια και διοργάνωση εκθέσεων, ενισχύει τον διεπιστημονικό χαρακτήρα της ομάδας.
Η έκθεση υποστηρίζεται από το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης της Θεσσαλονίκης και παρουσιάζεται στο Κέντρο Σύγχρονης. Στο Βερολίνο, η έκθεση υποστηρίζεται από το Bezirksamt Neukölln Fachbereich Kultur, και παρουσιάζεται στη Galerie im Körnerpark, Neukölln. Το πρότζεκτ υποστηρίζεται από το Ινστιτούτο Γκαίτε Θεσσαλονίκης, το IFA – Institut für Auslandsbeziehungen e. V., την OUTSET. Greece, την Aegean Airlines και το Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο.
Ξεναγήσεις Σάββατο 28/6, 5,12,19,26/7 στις 12:00
Η έκθεση υποστηρίζεται από το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης της Θεσσαλονίκης και παρουσιάζεται στο Κέντρο Σύγχρονης. Στο Βερολίνο, η έκθεση υποστηρίζεται από το Bezirksamt Neukölln Fachbereich Kultur, και παρουσιάζεται στη Galerie im Körnerpark, Neukölln. Το πρότζεκτ υποστηρίζεται από το Ινστιτούτο Γκαίτε Θεσσαλονίκης, το IFA – Institut für Auslandsbeziehungen e. V., την OUTSET. Greece, την Aegean Airlines και το Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο.
Ξεναγήσεις Σάββατο 28/6, 5,12,19,26/7 στις 12:00